Fakülte Hakkında

Bursa Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi 28 Nisan 2010 tarihinde resmî gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile resmen kurulmuştur. Fakülteye Dekan ataması yapıldıktan sonra idarî ve akademik kadro çalışmaları başlatılmış, 2011 - 2012 yıllarını kapsayan bu çalışmalar sonucu da öncelikle İşletme Bölümü’nün asgarî akademik kadrosu tamamlanarak 2012 - 2013 öğretim yılında bu bölüme 47 öğrenci alımıyla fakültemiz faaliyete başlamıştır. 2013-2014 öğretim yılında Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü'ne 45 öğrencinin alınmasıyla iki bölüm faal hale gelmiştir. Son olarak Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'ne 2015-2016 öğretim yılında 47 öğrenci alımına ilişkin karar Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış ve 47 öğrenci kaydını yaptırmıştır. 2019 - 2020 eğitim-öğretim yılı itibariyle 149’u yabancı uyruklu olmak üzere lisans düzeyinde toplam öğrenci sayısı 922’dir. İlk mezunlarımızı verdiğimiz 2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren üç bölümümüzde toplam mezun öğrenci sayımız 257’dir.

Fakültemizde şu an aktif olarak öğrenimin devam ettiği İşletme Bölümü, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü bulunmaktadır. Ayrıca lisans bölümleri dışında ‘Muhasebe ve Denetim’ ile ‘Uluslararası Ticaret’ Anabilim Dalları kapsamında tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarında kayıt ve eğitim devam etmektedir.

Fakültemiz Bursa Uludağ Üniversitesi İnegöl Yerleşkesinde bulunmaktadır. Ayrıca, yerleşke içinde 528 yatak kapasiteli Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı bir kız öğrenci yurdu da yer almaktadır. Fakültemizde eğitim, öğretim ve sosyal faaliyetler için 8 derslik, 2 bilgisayar laboratuvarı, 2 seminer salonu, 1 konferans salonu, 1 kütüphane, hem öğretim elemanları hem de öğrenciler için özel olarak hazırlanmış birer sosyal oda ve bir de öğrenci topluluğu odası bulunmaktadır.

Fakültemiz 12 öğretim üyesi ve 7 araştırma görevlisi ile faaliyet göstermektedir. İşletme Bölümü’nde 5 öğretim üyesi ve 2 araştırma görevlisi, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü’nde 4 öğretim üyesi ve 2 araştırma görevlisi ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde ise 3 öğretim üyesi ve 3 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

Yeni kurulmuş olmasına rağmen adaylar tarafından rağbet gören fakültemiz, benzer fakültelerle karşılaştırıldığında pek çoğuna göre daha az öğrenci kontenjanına, daha yeni fizikî olanaklara ve teknolojik öğretim gereçlerine sahiptir. Uzman öğretim elemanı kadrosuyla bu olanakları birleştiren İnegöl İşletme Fakültesi etkin ve verimli ders işlenebilen bir ortamda varlık göstermektedir.

İnegöl İşletme Fakültesi, Meslekî Eğitim ve Uygulama Dersi adı altında uygulayacağı etkin staj programı, İnegöl mobilya sanayiine dönük ‘Etkin Maliyet Yönetimi’ ve turizme yönelik ‘Termal Turizm’ projeleri ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ile yürütülen çeşitli çalışmalarla sanayisi gelişmiş olan İnegöl İlçesi’nde üniversite - sanayi işbirliğinin öncüsü olmak misyonuyla çalışmalar yürütmektedir.