Kosovalı Öğrenciler İşletme Fakültesini Gezdi

 Türkiye’deki Üniversiteleri incelemek ve eğitim almak için keşfe çıkan Kosova’dan gelen öğrenciler, İnegöl İşletme Fakültesini gezdi.
Türk Devletleri ve Akrabalık Topluluğu Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜDAM) ile Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANSİAD) ve Uludağ Üniversitesi işbirliği ile yurt dışında lise eğitimini tamamlayan öğrencilere, Türkiye’deki üniversiteleri tanıtıyor. 'Yaz okulu' projesi kapsamında, Kosova’nın çeşitli illerindenBursa’ya gelen öğrenciler, İnegöl İşletme Fakültesinde inceleme yaptılar. 16-24 Haziran tarihleri arasında Kosova’nın Priştina, Mamuşa ve Prizren illerinden Bursa’ya gelen 38 öğrenciden 9’u, İnegöl’e gelip Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesini gezerek incelediler.
Ziyaret sırasında öğrencilere bilgiler veren Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat,"“Kosova’dan gelen öğrencilerimize fakültemizi tanıtıyoruz. Türkiye, Balkan ilişkilerine bu projenin katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Öğrencilerimiz beğenmeleri halinde ülkemizde üniversite okuma şansını yakalayacaklar. Kültürel anlamda bir akrabalık var. Bu ortak kültür dokusu, yüz yıllar öncesine dayanıyor. Bursa’nın bir özelliği de Osmanlı devleti'nin ilk başkentidir. Osmanlı, Bursa’da devlet oluyor, sonra İstanbul alınıyor. Ondan yüz yıl önce 1353’de Bursa’dan Balkanlara göçüyorlar. Osmanlı devleti işte o zaman bir Balkan devleti oluyor. Osmanlı devleti Bursa’dan Balkanlara gelince artık bir dünya devleti oluyor" dedi.
Fakülte ziyaretinin ardından öğrenciler, İnegöl’ün tarihi yerlerini de gezerek incelediler. Ayrıca fakülte tarafından öğrencilere İnegöl köftesi de ikram edildi.

 

 

Milliyet Gazetesi

Genç Gazete

Kanal16

Haber Gündem

İnegöl Online

 

 

 

 

21.06.2014İlgili Resimler
Haberler