Fakültemizde "Türkiye`de Girişimcilik ve Girişim Kültürü" konulu Konferans düzenlendi

Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi, öğrencilere ve halka yönelik olarak düzenlediği  konferanslara devam ediyor. İnegöl İşletme Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen Türkiyede Girişimcilik ve Girişim Kültürü” adlı konferansa konuşmacı olarak katılan Maltepe Üniversitesi İ.İ.B.F. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazif Gürdoğan, girişimciliğin dünyada ve Türkiye'deki önemi hakkında konuştu.

 

Konferansa  İnegöl Kaymakam Ali Akça, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen,  İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, İlçe Emniyet Müdürü Şükrü Kaplan,  İnegöl Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Hikmet Sami Yıldırımhan, öğretim üyeleri ve öğrenciler  ile iş çevrelerinden dinleyiciler katıldı.

 

Konferans öncesi açılış konuşmasını yapan İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, Biz 3 yıllık bir fakülteyiz. Artık gelenekselleşen bu konferanslarımızda güz ve bahar dönemlerinde teorik ve uygulamada ulusal ve uluslararası düzeyde öne çıkan değerli konuşmacılarımızı davet ediyoruz. Her dönem en az bir ya da iki konferansımız oluyor. Onun dışında öğrenci topluluklarımız ders dönemlerinde ders saati içerisinde yine kendi alanında mesleki anlamda bir model oluşturma noktasında varlık gösteren kişileri davet ediyorlar. Bugünkü konferansımızın konusu Türkiyede Girişimcilik ve Girişim Kültürü’. Aslında bakılırsa her birimiz her gün kendi varlığımızı, kendi hayatımızı idame ettirirken bir anlamda girişimde bulunmuş oluyoruz. Bu noktada önemli olan insanın içerisinde yaşadığı zamanda ifrat ve tefrit noktasından uzakta bir girişimi kendi varlığına yönelik olarak üstlenmiş olması. Yani hedonist ve nihilist, batılı kavramlarda ifade edildiği gibi,  ‘her şey benim içim olsun, benim çıkarıma olsundiye bakmak ve girişime bu noktada bakmak yerine daha toplumcu, kendinin de dışında varlıkların, kişilerin olduğunu düşünerek, sosyal maliyeti ve sosyal kazancı dikkate alarak hayatına bakması, işini üstlenmesi; ikincisi daha evrensel varlık âlemi içerisinde var oluşun esas amacı nedir noktasında düşünerek, varlık içerisindeki konumunu düşünerek daha evrensel bakabilmesidir. Yani ya hep ya hiç’ noktasında bir anlayış veya hiç’ anlamında varlığı, var oluşu anlamlandırmadan yokluğa yönelik bir adım atmak konularının ikisi de yanlıştır. Dolayısıyla, bütün bunlar bilgi temelindeki davranışlarda sonuca ulaşacakdedi.

 

GİRİŞİMCİLER, YENİ DÜNYANIN FATİHLERİDİR

Katılan herkese teşekkür ederek konferansa başlayan Maltepe Üniversitesi İ.İ.B.F. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazif Gürdoğan, Bizim insanımız felsefe yapmaktan çok fetih yapmaya yatkın bir toplumdur. Bizim atalarımız Asyanın içinden Avrupanın içine kadar sürekli hareket halinde olmuşlar. Doğudan Batı’ya giden bir kervana benzerler. Gittikleri her yeri camiler, çarşılar, köprüleri, kervansaraylar ile donatmışlar. Ezan okunan yeri vatan bilmişler, ezan okunmayan yerde de ezan okumayı görev bilmişlerdir. Çok canlı ve dinamik bir toplumumuz var. Bu toplum 80li yıllar kadar içine kapalı bir toplumdu 80li yıllardan sonar dünyaya açıldı, büyük düşünmesini öğrendi, kendine büyük bir güven geldi ve tüketen bir toplum üreten bir topluma dönüştü. İthalatçı Türkiye, ihracatçı Türkiyeye dönüştü. Bu dinamizmin temelinde hareket kültürü var. Sürekli hareket halinde olmanın getirdiği güç ve dinamizm var. Artık yeni bir dünya var. Bu dünyada ülkeler, coğrafyalar, toplumlar, insanlar, ordular ile yönetilmiyor, ordularla yönlendirilmiyor, ordularla fethedilmiyor. Orduların yerine girişimciler geçti, savaş alanlarının yerine de pazarlar geçti. Her ne kadar çevremizde savaşlar var ise de onlar gelip geçici. Günümüzde kavga, esas hesaplaşma cephelerde olmuyor, pazarlarda oluyor ve yeni dünyanın fatihleri artık ordular değil, yeni dünyanın fatihleri artık girişimcilerdir. O yüzden dünyada girişimcilere üniformasız generaller gözüyle bakılır. Applenin girmediği yer yoktur, Samsungun girmediği cep yoktur, Facebookun, Googlenin, Twitterin kullanılmadığı ev yoktur. Yeni dünya böyle bir dünya. Artık bildiğimiz küre dünya gitti onun yerine düz, kare bir dün ya geldi. Bu dünyada sınırlar yok, kapılar yok, örtü yok, çatı yok. Çatısız, duvarsız, kapısız bir dünya var. İşte bu yeni dünyanın fatihleri, üniversiteler, girişimciler, aydınlar, medya kuruluşları, sanayi kuruluşları, ticari kuruluşlar, kamu kuruluşları, gönüllü kuruluşlardır. O yüzden günümüzün dünyası aslında kurumlar, kuruluşlar, girişimciler dünyasıdır. Bu dünyada başarılı olmanın yolu bu dünyayı iyi kavramaktan geçiyor” şeklinde konuştu.

 

Basında Çıkan Haberler

 

 

 

İşletme Fakültesinden Girişimcilik Semineri(Kanal16)-Video Haber

Yeni dünyanın fatihleri girişimcilerdir(Yıldırım Gazetesi)

Yeni dünyanın fatihleri girişimcilerdir(İnegöl Haber)

İthalatçı İdik, İhracatçı Olduk(Genç Gazete)

Yeni dünyanın fatihleri girişimcilerdir(inegöl Haber Yorum)

 

21.10.2014İlgili Resimler
Haberler