İtso Üyelerine E-ticaret Semineri

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Uludağ Üniversitesi (U.Ü) İnegöl İşletme Fakültesi işbirliğinde 21 Kasım'da İTSO toplantı salonunda ‘E-Ticaret’ konulu seminer düzenlendi.  Uludağ Üniversitesi (U.Ü) İnegöl İşletme Fakültesi Yönetim Bilimi ve Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Melih Engin’in konuşmacı olduğu seminere İTSO üyeleri ve yoğunlukta üniversite öğrencileri katıldı.

 

E-Ticaret konusunda eğitim veren Uludağ Üniversitesi (U.Ü) İnegöl İşletme Fakültesi Yönetim Bilimi ve Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Melih Engin, “artık internete televizyon, cep telefonu gibi cihazlardan da erişim sağlayabiliyoruz. İnternet artık hayatımızın büyük bir çoğunluğunda mevcut. İnsanlar sanal ortamda birbirleriyle daha hızlı iletişim kuruyorlar. Teknolojiyle geç tanıştık ama hızlı da tüketen bir ülke haline geldik.” Dedi.

 

DÜNYANIN YARISI İNTERNET KULLANIYOR

 

Engin, “İstatistiklere göre 2014 yılı itibari ile 7 milyar Dünya nüfusunun 3 milyarı internet kullanmaktadır. Nüfusun yüzde 42’si internet kullanıyor. Nüfus artışı ile internet kullanıcı sayısının artışına baktığımız da, internet kullanıcı sayısı 2010 yılından sonra dünya nüfusunun artışından daha fazla artış göstermiştir. Artık kurum ve kuruluşların verdiği hizmetleri e-devlet, e-ticaret gibi isimlerle değerlendiriyoruz. İnternet farklı bir bakış açısı getirdi. Türkiye’de 2014 yılında internet kullanan bireylerin oranı yüzde 53,8. Kullanıcıların büyük çoğunluğu 16-74 yaş grubu bireyler. E-ticaretin tanımına bakacak olursak, OECD’ ye göre e-ticaret sayısallaştırılmış yazılı metin, ses ve görüntünün işlenmesi ve iletilmesine dayanan, kişileri ve kurumları ilgilendiren tüm ticari işlemlere e-ticaret deniyor” dedi. Seminerde E-ticaretin çalışma sistemi, E-ticaret türleri, e-ticaret’e giriş için izlenmesi gereken adımlar hakkında bilgilendirme yapıldı. E-ticaret sitesi açmak için başlangıç bilgileri verilen seminerde ayrıca e-ticaretin firma ve müşteri açısından avantajlarından bahsedildi. Ayrıca Engin, arama motorları ve SEO hakkında bilgilendirmede bulunup Google Adwords uygulaması örneklerini gösterdi. AB ve ülkemizdeki e-ticaret ile ilgili hukuksal düzenlemelerden bahseden Engin “yeni düzenleme ile ticari elektronik iletileri alıcılara önceden onaylarını almadan gönderilmesinin yasaklandığını” belirtti. Engin, katılımcılara “Hedeflerimizi iyi belirlememiz lazım. Müşteri ilişkilerini daha fazla geliştirmek istediğimiz de farklı teknolojik altyapılara girmemiz gerekiyor. İnternetin gelişmesi bizim ticari yapılanmamızı olumlu yönde etkileyen bir teknoloji olmuştur.” Şeklinde konuştu.

 

 

22.11.2014Haberler