Dekanımızdan iade-i ziyaret

Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat ile İnegöl Garnizon Komutan vekili Yüzbaşı Uğur Baş, Yıldırım gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Bilican’a iade-i ziyarette bulunarak, çalışmalarında başarı ve kolaylıklar dilediler.

Ziyarette konuşan Dekan Prof.Dr. İbrahim S. Canbolat, “Geçtiğimiz aylarda yönetimi değişen Yıldırım Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Erhan Bilican bizi ziyaret etmişti. Bizde iade-i ziyaret yapıyoruz. Yıldırım Gazetesi, yıllardır basın sektöründe İnegöl’de hizmet vermektedir. Yeni yönetime de görevlerinde başarılar diliyoruz” dedi. 

ÖĞRENCİLERE MOTİVASYON SAĞLAMAK ÖNEMLİ

Ziyaret esnasında fakültedeki eğitimi de değerlendiren Dekan Canbolat, “Öğrencilerimiz Kariyer Günleri düzenlediler. Davet edilen işadamları, öğrencilere ders vermeleri amacıyla davet edilmiyorlar. Bilgi becerilerini, deneyimlerini aktarsınlar diye bu programlar düzenlendi. Bu da oldukça faydalı. Çünkü, teori ve pratik her zaman birbiriyle örtüşmeyebilir ama karşılıklı olarak bir sinerji oluşturur. Bu önemli.  Akademik yöntemle iş dünyası yöntemleri tabi ki farklı. Bu konuda da dikkatli olunması gerekir. Öğrencilere motivasyon sağlamak önemli, onları düşünmeye, araştırmaya, pratik bir takım çözümler bulmaya teşvik etmek lazım. Fakat öğrencilerin tabi ki akademik yöntemleri, temel kuralları almaları gerekir. Örneğin; bir işadamımız konuşurken, 30 yıl önceki bilgiler verilebiliyor demiş. Bu tür şeyler konuşulabilir, yalnız bazı teoriler vardır 130 yıl önce de olmuş olabilir. Akademisyenler o teorileri alır ve güncel sorunlara uyarlarlar. Dolayısıyla teori demek varsayımdır. Hep test edilir. Ne ölçü de geçerliliğini koruyor, ne ölçü de günceldir. Özellikle son zamanlarda üniversiteler teori ve pratiği birlikte götürmeye çalışan süreçte çalışmalarına devam ediyor. Öğrencilerin akademik yöntemlerle ders görmelerinin yanı sıra zaman zaman reel dünya koşullarında da durum nedir, o konuda da bilgi sahibi olmaları gerekir. Reel dünya koşulları ile akademik yöntemin her birinin bir sınırı vardır. Hadleri aşılmaması gerekir. Bu anlamda katkı sunacak işadamlarını bekliyoruz” diye konuştu.

ETKİN STAJ

Staj yönergesi hazırladıklarını da aktaran Dekan Canbolat, “Ben baştan beri etkin stajdan bahsettim. Öğrencilerimiz teorik bilgilerini test edecekleri, mümkün olduğu ölçüde öğrendiklerini uygulayacakları yerlere gidecekler. Bu işyerlerinin de akademik kurallara göre üretim yapması noktasında işyerlerinin de yararına olacak. Mobilya üretiminde maliyet konusunda bir proje hazırlanmıştı. Orada İnegöl’de mobilya imalatında maliyet muhasebesi konusunda bir zayıflık var. Çok pahalıya mal ediliyor. Gerek stok kullanımı, gerek diğer unsurlar dikkate alındığında daha kaliteli ve daha az maliyetle yapılabilir” diye konuştu.

İNEGÖL’DE ÜNİVERSİTE İÇİN ÇOK BOYUTLU BİR DESTEĞİN OLMASI LAZIM

İnegöl Üniversitesi girişimlerini de değerlendiren Canbolat, “İnegöl’de vakıf üniversitesi kurulmasına yönelik iki yıl önce de konu gündeme gelmişti. Bizim görüşümüzü sormuşlardı. Önce şunu söyleyelim; Fakültenin kurulum aşamasına kadar neler geliştiğini gördük. Fakat bunun zorluklarını da yaşadık. İnegöl’de akademik atmosfer yok idi. Bu atmosferin olması, fakültenin yanında bir akademik fakültenin daha olması bizim işimize gelir. Fakültelerin çoğalması elbette ki iyi olur. İşin diğer bir boyutu da, mevcut zemin Üniversiteyi beslemeye yeterli mi? Orada da görüyoruz ki, çok büyük güçlükler var. Şu an bizim Fakültemizin 10 öğretim üyesi var. Bunlardan sadece biri İnegöl’de ikamet ediyor. Biz nasıl olur da öğretim üyelerini İnegöl’de ikamet eder duruma getiririz. İnegöl’de herkesin kendince bir sorumluluğu olması lazım. Sosyo-kültürel atmosferi oluşturmamız lazım. Kocaeli, Gemlik’te işadamlarının sadece biri büyük harcamalarla Fakülte yapmış, Üniversite yapmış, İnegöl’de üniversite için çok boyutlu bir desteğin olması lazım” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Haberler

Yıldırım

 

10.05.2015Haberler