Fakültemiz Hakkında Genel Bir Değerlendirme

Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, eğitim öğretimde dördüncü yılına giren İnegöl İşletme Fakültesi hakkında genel bir değerlendirme yaptı. Canbolat, Fakülte öğrenci sayısının 385´e ulaşacağını belirterek, İnegöl İşletme Fakültesinin kendi yerinde faaliyetini sürdürmeye devam edeceğini aktardı.

FAKÜLTE TERCİH EDİLEBİLİR KONUMDA

Fakültedeki yeni dönemle ile alakalı bilgiler veren Dekan Canbolat, “Fakültemiz 4 yıllık bir fakülte. Her geçen gün toplumda gerek öğrenciler, gerekse toplum kesiminde bu fakültenin gündeme geldiği, farkında olunduğuna tanık oluyoruz. Bu gece açıklanan öğrenci yerleştirme listelerinde memnuniyetle tespit ettik ki, Fakültemiz önemli ölçüde bir tercih edilebilirliğe sahiptir. Taban puanları itibariyle bakarsak, Bursa´daki 40 yıllık İktisadi İdari Bilimler Fakültesinin bizim İnegöl İşletme Fakültesinin bölümlerine tekabül eden bölümleri ile mukayese edildiğinde, çok iyi bir yerde olduğumuzu görüyoruz. İkinci öğrenim itibariyle daha önde. İşletme bölümümüz ile Bursa İBF İşletme Bölümü arasında 10 puanlık bir fark var. Ama ikinci öğretim de İnegöl İşletme, puan itibariyle daha öndedir. Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü ile bu yıl yeni öğrenci aldığımız Yönetim Bilişim Sistemleri ise aşağı yukarı bu bahsettiğim bölümlerin hepsinin birinci öğrenimlerinin daha üstünde bir taban puana sahiptir. Bunları en düşük puan itibariyle söylüyorum. Bu Fakülte ilçede olmasına rağmen büyük bir başarıdır. Tercih edilebilir yönüyle iyi bir konumdayız. Örneğin, Gemlik´teki Hukuk Fakültesiyle mukayese edildiğinde, Hukuk Fakültesinde ilk yıllara oranla gerileme olmuştur. Çünkü, gerek Hukuk Fakültesinin niteliği gerekse ilçenin merkezinde oluşu belki haklı olarak adayların tercihte bulunmadığı görülüyor. Bence Hukuk Fakültesi o ilçe de olmamalıydı” diye konuştu.

FAKÜLTE YERİNDE KALIYOR

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğünün, ilçelerdeki bütün Fakültelerin merkeze alınacağı ile alakalı açıklamasını da hatırlatan Prof.Dr. Canbolat, “İnegöl İşletme Fakültesi bunun dışında. Zaten kanunda da, adı üzerinde İnegöl İşletme Fakültesi olarak geçiyor. Dolayısıyla İnegöl konum olarak ileriye yönelik İşletme Fakültesini koruyacaktır. Hatta Üniversite oluşumu konusunda da çalışmalar var” şeklinde konuştu.

KOORDİNASYON KURULU OLUŞTURULDU

İlk hedeflerinin kampus alanının iyileştirilmesi olduğuna dikkat çeken Canbolat, “Bu anlamda bir İnegöl Yerleşkesi Yönetim Koordinasyon Kurulu oluşturduk. Fakülte Dekanı, İMYO Müdürü, Sekreterler ve birer Öğretim üyesi veya görevlisinin katılımı ile birlikte kampus alanında düzen ve güvenliğin sağlanması, bakım onarımı, temizlik işlerinin istişare temelinde görüşülerek halledilmesine yönelik bir kurum. Amaç burada Fakülteyle Meslek Yüksekokulunun birlikte bu yerleşke de birlikteliğin nasıl bir düzen içinde sağlanabileceği yönündedir. Kampusun girişinde bir sorun var. Diş Hastanesinin kalkması beklendi ama henüz daha gidici de değil. Onun için geçici olarak giriş kısmının düzenlenmesi gerekiyordu, onu yapmaya çalıştık. İleriye yönelik olarak 3 bin metrekare alan üzerindeki eski fabrika lojmanlarının yıkılması, oranın güzel bir kampus mekanı haline getirilmesi sağlanacak. Yeni yapılan güzel bir görüntüsü olan Öğrenci Yurduyla Fakülte arasındaki alanın düzenlenmesi, bu binanın devamındaki o atıl durumda olan yerin restore edilerek eğitim öğretim amaçlı kullanılması yönünde de Rektörlüğe talebimiz oldu. Giriş planı yapılıyor. Mobilya Atölyesinin taşınması daha önce söz konusu oldu. Tütün depolarının olduğu yerinde ileriye dönük olarak belki ek derslik olarak kullanılması söz konusu olacak” dedi.

FAKÜLTE 385 ÖĞRENCİYE ULAŞTI

Öğrenci sayısının her geçen yıl arttığını belirten Canbolat, “47 öğrenciyle eğitim öğretime başlamıştık. Şu an itibariyle 3 bölümümüz var. En son bu yıl Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne de 47 öğrenci aldık. İşletme bölümüne 62, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret bölümüne de 62 öğrenci geliyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nden bir öğrencimiz Uluslar arası İşletmecilik ve Ticaret bölümüne geliyor. Toplamda 172 öğrenci bu yıl fakülteye gelecek. Yabancı öğrencilerden de 38 müracaat oldu. Her bölüm için 5´er kontenjan ayırdık. 15 yabancı öğrenci alacağız. Toplam da bu yıl 385 öğrenci sayısına ulaşmış olacağız. Bunlar lisans düzeyinde olan öğrencilerimizdir” diye konuştu.

YÜKSEK LİSANS İNEGÖL´DE

Yüksek Lisans programlarının da devam ettiğini bildiren Dekan Canbolat, “10 öğrencimizi mezun ettik. Güz döneminde 3-4 Eylül´de müracaat alacağız. Uluslararası Ticaret, Muhasebe ve Denetim ile Sağlık Kuruluşları yöneticiliğine de öğrenci alacağız. Sağlık Kuruluşları Yöneticiliğine tezsiz öğrenci alacağız. Diğer bölümlere ise tezli ve tezsiz alacağız. Tezlilerde 15, tezsizlerde 30 kontenjanımız var. Derslerin seçilme durumuna göre bazılarının Bursa´da, bazılarının İnegöl´de yapılması ile ilgili uygulamaya geçeceğiz. Burada amaç daha çok kişiye böyle bir imkanı sunmaktır” dedi.

İLK MEYVELERİNİ VERECEK

Fakültenin İnegöl´de dördüncü yılına girdiğini söyleyen İNİF Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, 2015-2016 dönemi sonunda Fakültenin İşletme bölümü olarak ilk mezunlarını vereceğini de sözlerine ekledi.

 

İlgili Haberler

Yıldırım

Haber Yorum

 

 

25.07.2015Haberler