Mim Kemal Öke Konferansı

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mim Kemal Öke'nin davetli olduğu konferans fakültemiz konferans salonunda gerçekleşti. Prof. Dr. Mim Kemal ÖKE “Uluslararası ilişkilerde kültür ve sanat etkisi” konusunda konferans verdi. 

Konferansa  İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, Başsavcı Osman Köse, Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İlçe Başkanı Adem Demirel ve yönetim kurulu üyeleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konferans öncesi konuşma yapan fakültemiz Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, “Eski bir tütün fabrikasının onarılmasıyla meydana gelen bu binada bugün eğitim öğretimin yanı sıra çok değerli hocam Profesör Doktor Mim Kemal ÖKE' nin de katılımıyla daha önce de yaptığımız etkinliklerin beşinci yılındayız. Burada eşyanın tabiatına vakıf olma, en azından öğrenme yolunda adımlar atıyoruz. Öğrenme durumunda olan insanın, bu öğrenmeyle kendi varlığını devam ettirmesi yönünde atılan adımlar… Diyor ki doğu batı Divanı hikmetler kitabı bölümünde Goethe, “Miras payım ne muhteşem, alanı bütün mekân! Zaman sahip olduğum şey, tarlam benim zaman!”. Zaman ve mekân bizim alanımız, bu zaman ve mekân içerisinde önce kendini kavramak kendini bilmek ve sonra diğerlerine karşı davranışımızı belirlemek ve bunu yaparken emek sarf etmek gerekiyor. Yunus Emre'nin “İlim ilim bilmektir” diye hep bizim duyduğumuz, okuduğumuz sözünü muhtemelen “İlim ilim ilmektir” olduğunu düşünüyorum son dört beş yıldır. Çünkü ilmek, dokumak, örmek, emek sarf etmek kolay bir şey değil. Dolayısıyla bu emek kısmı önemli. Biz bunu edindikten sonra, bilmeyi, kavramayı yani eşyanın hakikatine varmayı her yerde öğreniriz. Eğer böyle bir donanımda olursanız istediğiniz yere gidin ve dışarıda ülkenize karşı olan durumlara karşı bir şeyler yapıyorsanız yapın ve geri dönün. Ama şeytani bazı fısıltılarla ülkeyi terk etmek doğru değil. Biz Türkiye´de veya başka bir yerde önemli bir bilgi ve o bilginin davranışa yansıması sonucunda kendimizi ortaya koyabilirsek ne mutlu bize.” Diye konuştu.

 

Türkiye´nin en genç profesör unvanına sahip İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mim Kemal Öke, “21. Yüzyılda ne okursanız okuyun bir şeyin uzmanı olmanız gerektiğini söylüyorlar. Doğrudur ama eksiktir; siz sadece bir şeyi görmeye başladığınız zaman toplumda çok sıkıcı bir insan olursunuz. Yani kendinizle konuşacak insan bulamazsınız. Resmin bütününü göremediğiniz takdirde siz yoksunuz. Beşeri bilimlerde en önemli şeylerden bir tanesi; bütünü görebilmeye çalışmaktır. Son dönemde sizleri telefonla arıyorlar; ben başsavcıyım, ben polisim, ben savcıyım diyerek işletiyorlar sizleri. İstediğiniz kadar bilim sahibi olun. Disiplinler arası çalışmak çok önemli. Yeni bir yaklaşık tarzı var; uygarlıklar çalışmaları. Bizim sosyal bilimlerde en önemli kavram; uygarlaşmak. Uygarlaşmanın neresindeyiz? Ecdadın gelmiş olduğu nokta, ilişkiler açısından baktığımız zaman hakikaten geçmişten çok mu daha iyiyiz? Komünizm gidince hani refah gelecekti? Fay hattı kırıkları var. Suriye´de neler oluyor? Hangi enstantaneyi ele alırsanız alın 21. Yüzyılda çekilen fotoğraf kareleri bize geçmişten çok daha kötü olduğumuzu gösteriyor. Geçmişe nazaran daha katıyız, daha kabayız, daha saldırganız, daha fanatiğiz. Çocuk, kadın istismarları… Bu günkü terör masumlara yönelik. Dünyanın neresinde bir çatışma olursa, bunu istismar etmeyen sapıklar var. Adam öldürmekten hoşlananlar var ve onlara kucak açılıyor.” Dedi.

İlgili Haberler

Mutluluğun Formülü

 

 

29.03.2016Haberler