Bu Öğrencileri Şimdi (18 Temmuz 2016) Mezun Ediyoruz

İnegöl İşletme Fakültesi 47 Öğrenciyle Eğitime Başladı 

İnegöl İşletme Fakültesi, Uludağ Üniversitesi İnegöl Yerleşkesi içerisinde bulunan, 1.5 yıllık restorasyon ve teknik çalışmalar sonucunda hazır hale getirilen binada 47 öğrencisi ile eğitim öğretime başladı. Dün ilk derse giren 47 öğrenciyi sınıflarında ziyaret eden İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Canbolat, başarılar dileyerek, Fakültenin faaliyete geçmesi ile alakalı süreçten bahsetti. 

Şu an itibariyle 54 kişiden 120 kişiye kadar kapasiteye sahip  salonları ve akıllı tahtaları ile eğitime hazır hale getirilen İnegöl İşletme Fakültesi, ilk öğrencilerine merhaba dedi.

İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Canbolat, ilk derste öğrencilerle tanışma toplantısı düzenledi. Prof. Dr. Canbolat, tanışma toplantısı sırasında önemli öğütler verdi.

İLK DERS YAPILDI

Toplantının ardından gazetemize açıklamalarda bulunan İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Canbolat, 2012-2013 eğitim öğretim yılında hizmete açılan Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi'nin ilk öğrencilerinin gelerek derse başladığını belirterek, "Öğrencilerimizle ilk derslerinde bir tanışma toplantısı yaptık. Genel olarak onlar açısından da bizim açımızdan da bu bir yenilikti" dedi.

47 ÖĞRENCİ İLE EĞİTİM BAŞLADI

47 öğrenciyle eğitime başlayan İnegöl İşletme Fakültesinin, Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen bir öğrenci profiline sahip olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Canbolat, "Öğrencilerin puan aralıkları, başlangıç olmasına rağmen genel olarak iyi sayılır. 47 öğrenci kontenjanımız vardı. Hepsi doldu. Bunlar arasında 3 öğrenci muhtelif sebeplerden dolayı gelmedi. Ek kontenjan olarak 3 öğrenci aldık" diye konuştu.

TERCİH ORTALAMASI GÜZEL

Okula alınan öğrencilerin puan aralığı ile alakalı da bilgi veren Canbolat, "295 ile 346 puan aralığında öğrencilerimiz yer almaktadır. Başlangıç olarak iyi ortalama. Bursa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İşletme Bölümüne bakarsak, oradaki puan ortalaması 305-322 arasında, Fen Edebiyat Fakültesinin Matematik Bölümü taban puanı 223, Ekonometri Bölümünün taban puanı 293. Bu ortalamalara bakarsak, fakültemizin ortalaması güzel" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'NİN 4 BİR YANINDAN ÖĞRENCİLER VAR

İnegöl İşletme Fakültesine gelen, hatta tercih sıralamasında birinci sıraya yerleştiren İnegöl'den iki kişinin olduğunu söyleyen Canbolat, "Ankara, Mardin, Sakarya, Rize, Sinop, Sivas, Bursa, Bilecik, Amasya, Gümüşhane, Samsun, Hatay, Erzurum, Şırnak, Trabzon, Mardin, Denizli, Kastamonu, Malatya, Ardahan, Çorum, Konya, Erzincan, Çanakkale, Kırşehir, Balıkesir, Kocaeli, gibi illerden gelen öğrencilerimiz var. Yaklaşık 30 ilden öğrenciye sahibiz. Üniversite, aynı zamanda liseden çıkmış gelmiş öğrencilerin sosyalleştiği, toplumla bütünleştiği, toplumun bir ferdi olarak, kendi kimliği oluşturduğu, kararlarını tek başına verebildiği yerdir" ifadelerini kullandı.

YURT SORUNU, ÖNÜMÜZDEKİ SENE TOKİ İLE ÇÖZÜLECEK

Öğrencilerin yurt sorunu yaşadığını belirten Canbolat, "Önümüzdeki yıl inşallah öğrenci yurdumuz tamamlanacak. Bu ay sonunda ihalesi de tamamlanacak. Zemin etüdü yapıldı. Ekim ayı içerisinde inşaat çalışmaları başlayacak. TOKİ tarafından yapılacak. 12-15 aylık tamamlanma süresi var. Önümüzdeki dönem öğrencilerin yerleşmesine hazır hale gelebilecek. 50 öğrenci kapasiteli olacak" dedi.

FAKÜLTEYE KONFERANS SALONU VE KÜTÜPHANE KURULACAK

İnegöl İşletme Fakültesi İstişare Kurulu'nun, önümüzdeki hafta içinde üçüncü toplantısının da yapılacağını bildiren Prof. Dr. Canbolat, "İstişare kurulu olarak iki amacımız vardı. Birincisi, fakültenin ihtiyaçları nedir, ikincisi de fakülte olarak İnegöl'e nasıl katkıda bulunuruz. Bizim öncelikli amacımız fakültemizde konferans salonu ve kütüphane salonları yok. Onların yapılması ile alakalı çalışmalar yapacağız. Projemiz hazır. Kurul üyeleri ile bu konuyu görüştük. İşadamlarımızın desteği ile inşallah konferans salonunu ve kütüphaneyi kuracağız. Öğrencilerimizle ilk toplantımızı, öğrencilerimizin dersliklerinde yaptık. Gönül isterdik ki konferans salonunda yapalım" diye konuştu.

KPSS'YE 143 GÖREVLİ GELMEDİ

 

KPSS'nin sağ salim son bulduğunu da ifade eden Canbolat, "Hangi sebeplerle bilemiyoruz ama 143 kişi sınav görevlisi olduğu halde, görev yerine gelmedi. Daha önce 40 kişi olarak ifade ettiğimiz gelmeyen görevli sayısı, son incelemelerle 143 olarak belirlendi. Gelmeyenler arasında salon başkanı, gözetmen, bina sınav sorumlusu olanlar da var. İki kişinin görevli olduğu salonlardan bir görevliyi, görevli olmayan salona vererek, sınavı tamamladık. Ama bu ileriye dönük olarak bir sorundur. Bu gibi sıkıntıların olmaması lazım. Bu kişilere görev vermek istemiyoruz ama tabi gelmeyenlere görevi ihmalden bir ceza verilir sanıyorum" şeklinde konuştu.

12.07.2016İlgili Resimler
Haberler