Fakültemiz İlk Mezunlarını Verdi

2010 yılında Uludağ Üniversitesi İnegöl Yerleşkesinde eğitime başlayan fakültemiz bu yıl ilk mezunlarını verdi. Fakültemiz toplantı salonunda düzenlenen mezuniyet töreninde, 27 Lisans ve 4 Lisansüstü olmak üzere 31 mezun keplerini havaya atarak mezuniyetlerini kutladı.

 

Törene Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Başkan Yardımcısı Alper Taban, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Filiz Giray, Fakülte Dekanı Prof. Dr. İbrahim S.Canbolat, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl, İTSO Meclis Başkanı Sadık Gülerer, öğretim görevlileri, öğrenciler ve aileleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda ilk olarak okul birincimiz Emine Sadıç konuşma yaptı. Sadıç, kendilerinin yetişmesinde emeği bulunan ailelerine ve hocalarına teşekkür etti.

Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. İbrahim S.Canbolat ise, “İnegöl İşletme Fakültesi’nin ilk mezuniyet ve diploma törenine hoş geldiniz. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.  Bugün, bizim için, öğrencilerimiz ve hocalarımız için, İnegöl için gerçekten farklı ve anlamlı bir gün.

Şu arkada görünen tablo, bugün mezun edeceğimiz öğrencilerimizle fakülte yönetimi ve öğretim kadrosu olarak ilk düzenli birlikteliğimizi yansıtıyor. İlk karşılaşma ve tanışma. Bir gazete haberinde bunu birkaç gün önce gördüğümde, aradan geçen dört yılı ve bunun kazancını düşündüm. Öğrencilerimiz ve fakültemiz adına sevindim. Orada ‘ İnegöl İşletme Fakültesi 47 Öğrenciyle Eğitime Başladı’ diyor. Evet, biz dört yıl önce İşletme Bölümü’nde 47 öğrenciyle İşletme Fakültesi’ni fiilen kurmuş olduk. Gelen öğrencilerimiz de Türkiye ortalaması itibariyle iyi bir yerde idi. O tarihte Türkiye’de mevcut olan 109 İşletme Bölümü içerisinde ilk 25’de yer alan taban puanına sahip öğrencilerimizden bazıları Bursa merkeze gitmek istedi ve gitti. YÖK onlara böyle bir kapı açtı. Ama bizim fakültenin puan duvarı görece yüksek olduğu için, bize, örneğin Kayseri ya da Çanakkale gibi yerlerden bile öğrenci geçiş yapamadı. Biraz da bundan dolayı bugün 47 öğrenciden ancak 28 öğrencimizi mezun edebiliyoruz. Bir kısmı yaz okuluna dersi kaldığı için, bit kısmı da bu belirttiğim yöntemle başka yerlere geçtiği için böyle bir sonuç doğdu. Biz hepsine bundan sonra da, nerede olurlarsa olsunlar, başarılı ve sağlıklı bir hayat diliyoruz.

Onlarla biz de fakülte olarak ilk tecrübeleri yaşadık. Buradaki bütün öğretim üyelerimiz bir anlamda kurucu rolü üstlendi. İşin teori ve pratiğini birlikte oluşturduk. Öğrencilerimizin talepleri, bizim gözlemlediğimiz gereksinimler ve bunları karşılamaya yönelik girişimlerimiz bizi bir yere getirdi. Bir Fakülte İstişare Kurulu oluşturarak fiziki yapı ve eğitim koşullarının iyileştirilmesini sağladık. İleriki aşamada, ‘siz bu işi belirli bir seviyede yapıyorsunuz, Kalite Yönetim Sistemi Belgesi için müracaat ederseniz tescillenmiş olur.’

Bunu yaptık. TSE tarafından İnegöl İşletme Fakültesi’nin kalitesi tescil edildi. İkinci yılında da kalite onayı alındı. Eğitim, idari işler ve iletişim alanlarında İnegöl İşletme Fakültesi kalitelidir, denildi.

Öğrencilerimiz sorunu ve çözüm önerisini birlikte gündeme getiriyor. İşte üniversite/fakülte olmanın en belirgin göstergesi bu. Bilim, yereldeki sorunların tespit ve çözümlenmesi sonucunda evrensel düzeyde varlık gösterir. Biz akademisyenler olarak bu gerçekliğin her zaman farkında olmak ve ondan asla ödün vermemek durumundayız…

İnegöl’ün de, aslında, bundan yararlanması mümkün, hatta gerekli. Bu imkânın ve fırsatın iyi değerlendirilmesi gerekir. Henüz tam anlamıyla gerçekleşmiyor bu.

Biz İnegöl İşletme Fakültesi ile bir anlamda İnegöl’de müstakil bir üniversitenin çekirdeğini oluşturduk. Bundan sonrası siyasi karara kalıyor. Ama iş sadece siyasi kararla bitmez. Üniversite için gerekli kültürel, sosyal ve ekonomik ortamın da oluşması şart. İşte bu zaman alıyor.

Bu arada şunu da belirtelim: Biz bugün sadece lisans öğrencilerimizi değil, Yüksek Lisans öğrencilerimizi de mezun edeceğiz. 6 YL öğrencisi burada diplomalarını alacak. Daha önce 20 öğrenciyi mezun ettik. Halen üç ayrı Anabilim Dalında 100’ün üzerinde YL öğrencisi öğrenim görüyor " şeklinde konuştu.

Dekan Canbolat, konuşmasına ülkemizin gündemine değinerek "Mutlu bir gündeyiz ve buruk bir sevinç yaşıyoruz. Türkiye büyük bir tehlike atlattı. Halkın direnişi ile bunu atlatmayı başardık” dedi.

 

FAKÜLTEMİZİN GÜZELLEŞMESİ ADINA ÇALIŞTIK

Belediye Başkanı Alinur Aktaş´ta konuşmasında, “İnegöl´de İşletme Fakültesi´nin kuruluş aşamasında yer aldık. Dekanımızla birlikte fakültemizin güzelleşmesi adına çalıştık. Bir çocuğun büyümesine şahitlik ediyoruz diyebilirim. Bizler, sanayiciler, iş adamları, STK´lar, İTSO destek oldu. Bugün bu sevince ortak oluyoruz. Ben de İşletme mezunuyum. Mezuniyet programında yer almak istedim. Üniversite yaşamınız sona erdi. Sadece diploma değil, yanında yabancı dil gibi farklı özellikleriniz de olmalı. Onları geliştirin. İşletmede alan çok geniş. İnşallah arzu ettiğiniz bir yaşam olur” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından okul birincimiz Emine Sadıç, ikincimiz Pervin Aslan, üçüncümüz Esra Karataş´a mezuniyet belgeleri verilirken, Başkan Alinur Aktaş dereceye giren öğrencilere küçük altın hediye etti. Lisans ve Lisansüstü mezunlarımız belgelerini aldıktan sonra keplerini havaya atarak mezuniyetlerini kutladılar.

 

İlgili Haberler

Fakülte İlk Mezunlarını Verdi

 

19.07.2016Haberler