Fakültemizde Öğrenim Gören Yabancı Uyruklu Öğrencilerle Kahvaltı

Fakültemiz Dekanı Prof. İbrahim Canbolat, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Orhan Bozkurt, Yrd. Doç. Dr. Zerrin Fırat ve Fakülte Sekreteri Mehmet Eken, farklı ülkelerden gelen 15 yabancı uyruklu öğrenci ile  fakültede kahvaltıda biraraya gelerek öğrencilerin sorunlarını ve taleplerini dinleyip çözüm yolları üzerinde konuştular.
Kahvaltı öncesinde bir konuşma yapan Dekan Prof. Dr. İbrahim S.Canbolat, “Fakültemizde 3 ayrı bölümde okuyan Afrika´dan, Asya´dan ve Balkanlardan 15 öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizle bizim daha yakından ilgilenmemiz gerekir. Hem misafirler hem muhtelif ülkelerden geliyorlar ve mezun olduktan sonra kendi ülkelerine dönecek, belli yerlerde görev alacaklar. Dolayısıyla bu öğrencilerle ilişkilerimizi hem iyi tutmanız lazım hem onlara buradaki öğrenimleri sırasında yardımcı olmak, sıcak bir atmosfer sağlamak gibi bir görevimiz olduğunu düşünüyorum. Bende öğrenimini yurtdışında yapmış biri olarak, yurtdışında okumanın güçlüklerini, kendine göre özel durumlarını, kazanımlarını da bilen biri olarak, bu konuyu önemsiyorum. Öğrencilerimizin de bazı talepleri olabilir. Özellikle İnegöl´de yaşamakta olmalarının getirdiği bir takım beklentiler, farklılıklar vardır. Bu noktada da öğrenim hayatıyla beraber sosyal doku itibariyle de ne gibi bir ortamda yaşıyorlar, bunları birlikte konuşmak, karşılıklı olarak talepleri varsa onları dinlemek, çözüm bulmak için bir araya geliyoruz. Kampüs alanıyla ilgili onlarında talepleri olabilir” dedi.
ONLARI GÖNÜLLÜ ELÇİ OLARAK GÖRMEK LAZIM
Yabancı öğrencilerin birer kültür elçileri olduğunu ifade eden Canbolat, “Onları gönüllü elçi olarak görmek lazım. Bir ülkenin dilini, kültürünü öğrenmiş ise, gittikleri yerde bunun etkisi olacaktır ve Türk dili, Türk kültürü, Türk sosyal hayatı bunların üzerinde etkili olacaktır. İleriye dönük olarak Türkiye´nin ticari ilişkilerinde, siyasi ve diplomatik ilişkilerinde artı puan sağlayacaktır. O yönüyle de 15 farklı ülkeden fakültemizde 15 yabancı öğrencinin eğitim görmesi önemli” şeklinde konuştu.

 

Kaynak:Yıldırım

09.03.2017İlgili Resimler
Haberler